PTSD
Objawy i powikłania PTSD wpływają na Twoje codzienne funkcjonowanie.
Dlatego ważne jest zdiagnozowanie PTSD, bo leczenie poprawia jakość życia.
Zespół stresu pourazowego, czyli PTSD, to choroba psychiczna wywołana przez przeżycie traumy. Powoduje poważne objawy, które mogą stać się wyniszczające. Można zmagać się z zespołem stresu pourazowego i nie być w stanie kontrolować swoich emocji i wybuchów, unikać przerażających myśli, czy wspomnień, obrazów (flashback), które wydają się bardzo realne. Te objawy i powikłania sprawiają, że każdy dzień osoby z PTSD jest bardzo dużym wyzwaniem.
Objawy zespołu stresu pourazowego
Zespół stresu pourazowego jest wynikiem traumy, w tym nadużyć, napaści na tle seksualnym, wypadków samochodowych, czy nawet przeżyciu klęski żywiołowej, chorób zagrażających życiu i innych okropnych sytuacji, może rozwinąć PTSD.
Objawy obejmują:
Natrętne wspomnienia.
Może to przybrać formę uporczywych myśli i wspomnień o traumie, retrospekcji, które sprawiają, że czujesz się, jakbyś przeżywał to doświadczenie na nowo, koszmarów sennych i niepokoju w obliczu wszystkiego, co przypomina ci o traumie.
Unikanie. Zespół stresu pourazowego powoduje, że ludzie unikają rzeczy, osób, wydarzeń lub miejsc, które przypominają im o traumie. Powszechne jest również unikanie mówienia o tym doświadczeniu.
Niestabilne reakcje i zachowania. Możesz łatwo się przestraszyć i być nerwowym i stale mieć się na baczności przed źródłem niebezpieczeństwa.
Zespół stresu pourazowego może utrudniać zasypianie lub koncentrację na zadaniach. Może również wywoływać złość i wybuchy agresji, a także zachowania autodestrukcyjne.
Negatywne myśli i nastroje. Może to obejmować negatywne spojrzenie na świat, utratę zainteresowania zajęciami, trudności w związkach i kontaktach towarzyskich, poczucie beznadziejności, a nawet emocjonalne odrętwienie.
Nasilenie objawów PTSD może być bardzo zróżnicowane. Objawy mogą ustąpić, dopóki głośny hałas nie wywoła na przykład retrospekcji. Ogólnie większy stres może również pogorszyć objawy.
Objawy i powikłania PTSD wpływają na codzienne funkcjonowanie
Objawy PTSD mogą być ciężkie i wyniszczające. Można mieć dobre dni, ale także okresy, kiedy po prostu nie możesz normalnie funkcjonować. Kiedy ciągle szukasz niebezpieczeństwa, jesteś podatny na przerażające wspomnienia i retrospekcje oraz niestabilny emocjonalnie, wykonywanie normalnych, codziennych czynności staje się niezwykle trudne.
U większości osób z zespołem stresu pourazowego, zwłaszcza tych, które nie odnoszą korzyści z leczenia, objawy mają efekt falowania i powodują szereg poważnych powikłań. Na przykład osoby z zespołem stresu pourazowego są bardziej narażone na zaburzenia nastroju, takie jak depresja lub zaburzenia lękowe. Częściej też zmagają się z nadużywaniem substancji i mają problemy neurologiczne, takie jak bóle głowy, utrata pamięci. Hipokamp może zostać totalnie zablokowany w trakcie ogromnej traumy. Występują wówczas zaburzenia w pamięci i objawy demencji. Hipokamp jest odpowiedzialny za tworzenie siatek pamięciowych. Dojrzewa około 3 roku życia. Jest to struktura wrażliwa na hormony stresu. Po silnym stresie może ulec atrofii, czyli zmniejszeniu. Uszkodzenie hipokampa prowadzi do niemożności trwałego zapamiętywania.
Inne potencjalne powikłania PTSD obejmują:
- Myśli lub próby samobójcze
- Wypadki i urazy
- Problemy prawne
- Problemy w relacjach
- Słabe wyniki w pracy lub szkole
- Problemy finansowe
- Słabe zdrowie fizyczne
- Bezdomność
Jako konsultant kryzysowy po psychotraumatologii zapraszam na konsultacje.
paulina@inspirepaulina.pl