BLOG - INSPIRE PAULINA SAWA

Interesuje Ciebie jaka jest przyszłość Twojej kariery?

85-1024x684

Jaka jest przyszłość mojej kariery?

Moje wieloletnie doświadczenie w obszarze rekrutacji, budowania zespołów daje mi sporą wiedzę w obszarze kompetencji przyszłości i zarządzania zmianą w tym obszarze.

Zapewne nie raz zastanawiasz się jak będzie wyglądała Twoja przyszłość zawodowa.

Tempo zmian w związku z pandemią zmusił zarówno pracodawców, jak i pracowników do wypróbowania nowych sposobów pracy.
Zaczęliśmy korzystać z narzędzi do komunikacji takich jak Zoom, Miro, Asana co przełożyło się na zmianę motywacji i nasze zaangażowanie.

Jakie ma to przełożenie na Twoją karierę oraz karierę Twoich dzieci?

Na pewno zauważasz potrzebę u siebie i swoich współpracowników do otwartego podejścia do różnorodności, elastyczności i autonomii.
Prawdopodobnie dla Ciebie czy bliskiej ci osoby pandemia była punktem zwrotnym w karierze i w życiu prywatnym.

Więc możesz zadać sobie pytanie, co to oznacza dla mojej kariery?

Obecnie nie wystarczy być ekspertem w jednej dziedzinie, bo istnieje ryzyko 100% utraty dochodów w przypadku utraty pracy.

Jaką obrać strategię?

Warto eksplorować i obserwować zmiany na rynku pracy, rozwijać swoją odporność psychiczną w obszarze wyzwań i eksperymentowania. Wprowadzać innowacje, aby wyprzedzać zmiany i unikać stałego podejścia.

Zaplanuj skorzystanie z pomocy eksperta, który pomoże ci stworzyć plan rozwoju. Bądź proaktywny w podnoszeniu umiejętności.  Odkryj swoje talenty. Dowiedz się jaki masz styl myślenia i działania, po to aby odkryć swoje IKAGAI ! Jest to japońska koncepcja, która pomaga znaleźć kombinację robienia tego, w czym jesteś dobry, co kochasz, czego potrzebuje świat i na czym możesz zarabiać?

Sygnatury talentowe leżą u podłoża psychologii pozytywnej, jeżeli wykorzystasz swoje talenty w pracy i przyczynisz się do pomocy innym to praca, która wykonujesz będzie Twoim spełnieniem, misją a nie bolączką.

Co zrobić aby odkryć swoją drogę zawodową? Jakie działania podjąć?

Obecna sytuacja nauczyła mnie i Ciebie, że nic nie jest pewne. Zmieniają się modele biznesowe. Kariera się zmienia. Najważniejsza jest adaptacja i wyprzedzanie tych zmian oraz znalezienie swojego kierunku.

Każdy z nas na jakiejś podstawie wybiera taką a nie inną pracę i taki zawód. Nie zawsze zgodny z naszymi talentami. Dzięki FRIS możemy ustalić w jakich zawodach możemy się spełnić. FRIS pomaga zrozumieć po co robię to co robię. Odkrywa nasze dlaczego robię to co robię i daje mi to satysfakcje.

Patrząc na proces rekrutacji pracodawcy szukają ludzi cechujących się entuzjazmem, postawą dam radę oraz posiadającym kompetencje interpersonalne. Bardzo ważną kompetencją jest umiejętność radzenia sobie z problemami, gotowość do składania i dotrzymywania obietnic, zorientowanie na cel, przygotowanie do bycia elastycznym, wiara we własne umiejętności i zdolność poradzenia sobie w kontaktach z ludźmi. Istotną i nie łatwą kompetencją jest umiejętność rozwiązywania problemów, konfrontowania się z nimi, analizowania i rozwiązywania.

 

Studium przypadku FRIS

Dotyczy wykorzystania badania FRIS do etapu zmiany w życiu zawodowym i znalezienia pracy. Opisze tutaj wdrożenie w życie i praktyka wniosków, które powstały po badaniu FRIS.
Najbardziej istotnym elementem było wykorzystanie informacji z badania FRIS do dalszych procesów rekrutacyjnych. Wcześniej kandydat zetknął się z innymi testami, badaniami jednak konsultacja ze stylów myślenia i działania pobudziły do autorefleksji i wprowadzeniu pewnych zmian.

Badany przez ponad 10 lat budował swoją karierę na stanowisku managera w obszarze marketingu. Odnosił sukcesy w rozwoju linii, komunikacji marketingowej. Przed wybuchem pandemii zmienił pracę i w trakcie pandemii jego stanowisko zostało zlikwidowane. Bez pracy był ponad 9 miesięcy i mimo dużej pewności siebie, wymaganych kompetencji nie otrzymywał propozycji pracy.

Analiza stylu myślenia i działania przeprowadzone poprzez badanie psychometryczne w połączeniu z sesją feedbackową pozwoliło na zdiagnozowanie przyczyn i wyciągnięcie wniosków.

Badanie FRIS ujawniło styl myślenia badacza i styl działania z perspektywą faktów.

Co to znaczy?

Styl myślenia badacza świadczy o dążeniu do podejmowania racjonalnych decyzji opartych na danych, raportach rzadziej na opinii.

Przeprowadzone badanie okazało się dobrym narzędziem, które pomogło w pokierowaniu rozmowy na zasoby i talenty i zwrócenie szczególnej uwagi na oczekiwane rezultaty, czyli znalezienie pracy. Ważne było zastosowanie pewnych interwencji i wzmocnienie motywację badanego kandydata do przestrzegania ustalonych poczynań.

Autorefleksja jaka się ujawniła po badaniu naprowadziła na wniosek, że oferty na które aplikował badany nie były spójne z kompetencjami. Podkreślił czynności, które sprawiają mu satysfakcje i które chciałby realizować w ramach swojej pracy. Miał racjonalne spojrzenie na aktualną sytuację, gdzie kolejnym krokiem było lepsze dopasowanie swoich talentów i umiejętności do oferowanych stanowisk.
Uświadomił sobie, jak duży wpływ na jego prezentacje miał fakt, że większość ofert, na które aplikował wymagało stworzenia strategii kanałów komunikacji a w stylu działania nie wykorzystuje perspektywy idei. To wykazało niespójność.
Odkrył w sobie nieświadomą kompetencję umiejętność optymalizowania procesu poprzez podejście badawcze, strukturalne.
Zdał sobie sprawę, że perfekcjonizm i chęć kontroli na każdym etapie procesu rekrutacji utrudniały mu pokazanie mocnych stron.

W czym pomogło badanie wraz z sesją feedbackową:

  • w zwiększeniu samoświadomości
  • ułatwieniu zrozumienie pewnych sytuacji, przyczyny nieudanych procesów rekrutacyjnych

Co dało? Sprowokowało do pewnych wniosków, zmiany postawy i innego podejścia.

Jak to wpłynęło na rzeczywistość? Kandydat dostał pracę w przeciągu 1,5 miesiąca po badaniu. W firmie, która w pełni spełniła jego oczekiwania.

Jeśli jesteś zainteresowany rozpoczęciem własnej kariery i chcesz wiedzieć, od czego zacząc, zapisz się na bezpłatną konsultacje ze mną

https://app.harmonizely.com/paulina/konsultacja
paulina@inspirepaulina.pl